Wpis w blogu auta
Volkswagen Golf
Dodano: 5 lat temu
Blog odwiedzono 718 razy
Data wydarzenia: 25.11.2019
Dziwy z OC
Kategoria: inne
Jako uczciwy obywatel zgłosiłem do ubezpieczyciela fakt nabycia samochodu, nieśmiało licząc, że najzwyczajniej w świecie polisa zostanie na mnie przepisana, a mnie pozostanie do zapłaty druga rata.
Okazało się jednak, że nie. Spoko pomyślałem, zmiana miejsca "zamieszkania" samochodu, wiek kierowcy/właściciela (choć przecież najmłodszy już nie jestem, ale w końcu niedołężny też jeszcze nie), płeć... mam maksymalne zniżki, zero szkód w ostatnich 10 latach (albo i lepiej...), niechby doliczyli parę złotych, a tu...
Zonk.
Jakaś bzdura.
Złodziejstwo.
Dostaję pismo z Ergo Hestii, w którym stoi:
okres ubezpieczenia 17.11.2019 - 29.08.2020 (ok - początek ubezpieczenia zgodnie z umową kupna-sprzedaży)
wysokość składki 937.75 PLN, wysokość pierwszej raty 726.12 PLN, druga rata opłacona 211.63 PLN (przeksięgowane z zapłaconej pierwszej raty poprzedniego właściciela).
Z powyższego wnioskuję, że Ergo przeprowadziło rekalkulację składki i za okres 9 miesięcy i dwóch tygodni wyliczyło mi OC (w skali roku) na około 1200 PLN. Czyli w stosunku do poprzedniego właściciela podniosło mi składkę o prawie 500 PLN, jakieś 65%...
O ile dobrze wszystko policzyłem i się nie mylę, to Ergo nowego klienta mieć nie będzie...
PS. Ktoś z Was się orientuje, że tak mogą zrobić ? Czy ja mogę jakoś temu zapobiec - oprócz oczywistego wypowiedzenia OC ?
Ostatnia aktualizacja: 25.11.2019 21:49:12
Najnowsze blogi
Auto do kasacji? W Łodzi zrobisz to szybko i bez stresu! Sprawdź szczegóły na stronie.
https://auto-szrot-kasacja-pojazdow.pl/lodzkie/lodz
Dodano: 16 dni temu, przez niki129
Miałem sprzedać Audi ale jakoś było mi żal tamtego auta wystawiłem równolegle na sprzedaż forda. Ogłoszenie wisiało 3 tygodnie, pierwszy telefon, oglądający finalnie auto sprzedane. ...
8
komentarzy
Dodano: 24 dni temu, przez darek-k
Objaw był taki że auto raz opadało, sam tył, i podczas podnoszenia w pewnej chwili jak z procy do góry poszedł, usterka się pogłębiała, że już nawet podczas jazdy potrafił wystrzelić do ...
5
komentarzy
Marki społeczności
Aktualnie online
Szukaj znajomych
dostałem też odpowiedź z Ergo - potwierdzili, że wszystkie wyliczenia są prawidłowe, mam maksymalne zniżki i taka jest dla mnie stawka. myślałem naiwnie, że potraktują mnie trochę marketingowo i parę złotych stawkę obniżą. ale skoro nie - wynoszę się od nich i szukam alternatywy...
A teraz pozostaje Ci szybko ustalić ile chcą w innych firmach za cały rok i jeśli wyjdzie taniej, w sensie ilość PLN/miesiąc, to wypowiedzieć umowę i kupić gdzie indziej.
To może przeczytaj ustawę o OC obowiązkowym pojazdów szczególności Art.31 i Art. 32
Dla ułatwienia wstawiam Ci te punkty i dodatkowo napisałem WIELKIMI LITERAMI kto do czego jest zobowiązany i jakim terminie.
Warto też mieć świadomość o solidarnej odpowiedzialności sprzedającego i kupującego do opłacenia kolejnej raty gdy polisa jest ratalna. Dlatego w umowie kupna-sprzedaży warto dopisywać przy polisach ratalnych punkt, że kupujący zobowiązuje się do zapłaty kolejnych rat za przekazana przez sprzedającego polisę OC.
Art. 31.
1. W razie przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu mechanicznego, którego posiadacz zawarł umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, na posiadacza pojazdu, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności, przechodzą prawa i obowiązki poprzedniego posiadacza wynikające z tej umowy. Umowa ubezpieczenia OC ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta, chyba że posiadacz, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności, wypowie ją na piśmie. W przypadku wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC, ulega ona rozwiązaniu z dniem jej wypowiedzenia. Przepisów art. 28 nie stosuje się.
2. W razie niewypowiedzenia przez posiadacza pojazdu, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności pojazdu mechanicznego, umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, zakład ubezpieczeń może dokonać ponownej kalkulacji należnej składki z tytułu udzielanej ochrony ubezpieczeniowej, poczynając od dnia przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu, z uwzględnieniem zniżek przysługujących posiadaczowi, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności pojazdu mechanicznego oraz zwyżek go obciążających, w ramach obowiązującej taryfy składek.
W przypadku gdy posiadacz, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności pojazdu mechanicznego, złoży wniosek o dokonanie ponownej kalkulacji należnej składki, zakład ubezpieczeń jest obowiązany do jej dokonania za okres od dnia przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu. Posiadacz, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności pojazdu mechanicznego, jest obowiązany podać do wiadomości zakładu ubezpieczeń wszystkie znane sobie okoliczności, których ujawnienie jest niezbędne do dokonania ponownej kalkulacji składki.
Art. 32.
1. Posiadacz pojazdu mechanicznego, który przeniósł prawo własności tego pojazdu, JEST OBOWIĄZANY do przekazania posiadaczowi, na którego przeniesiono prawo własności pojazdu, potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych oraz DO POWIADOMIENIA NA PIŚMIE ZAKŁADU UBEZPIECZEŃ, W TERMINIE 14 DNI od dnia przeniesienia prawa własności pojazdu, o fakcie przeniesienia prawa własności tego pojazdu i o danych posiadacza, na którego przeniesiono prawo własności pojazdu.
2. Dane posiadacza, o których mowa w ust. 1, obejmują:
1) imię, nazwisko, adres zamieszkania i numer PESEL, o ile został nadany lub
2) nazwę, siedzibę i numer REGON.
3. Skutki wyrządzenia szkody po dniu przeniesienia prawa własności pojazdu mechanicznego nie obciążają posiadacza pojazdu, który dokonał przeniesienia tego prawa.
4. Posiadacz pojazdu mechanicznego, na którego przeniesiono prawo własności pojazdu ponosi odpowiedzialność wobec zakładu ubezpieczeń za zapłatę składki należnej za okres od dnia, w którym nastąpiło przeniesienie na niego prawa własności pojazdu.
Posiadacz pojazdu mechanicznego, który przeniósł prawo własności tego pojazdu, ponosi solidarną odpowiedzialność z posiadaczem pojazdu, na którego przeniesiono prawo własności pojazdu, za zapłatę składki należnej zakładowi ubezpieczeń za okres od dnia przeniesienia prawa własności do dnia powiadomienia przez niego zakładu ubezpieczeń o okolicznościach, o których mowa w ust. 1
Co do informacji FU to sprzedający informuje FU o zbyciu pojazdu, bo to jest głównie w jego interesie, zanosi im do wglądu umowę kupna-sprzedaży i wtedy FU ma też dane kupującego i jak będzie chciała to zrobi rekalkulacje.
Generalnie polisa przekazana przez sprzedającego jest ważna i działa do konca okresu na jaki jest wykupiona i kupujący wcale nie musi zgłaszać ani przepisywać na siebie nawet jak zmieni numer rejestracyjny.
Podczas rozmowy potwierdziłem również fakt, że mam 30 dni od momentu zakupu samochodu na wypowiedzenie polisy OC.
Jeśli chcesz u nich pozostać to wybrałbym się do ich agenta z tym pismem i spytał co da się zrobić. Ryzyko utraty klienta pewnie spowodowałoby, że opracowałby lepszą ofertę - pytanie tylko o ile lepszą.
Jeśli nie, to wypowiadaj umowę i przejdź do innej firmy, tak jak inni piszą. Nie wiem tylko w jakim momencie można wypowiedzieć umowę (w jakim czasie od kupna samochodu) i czy możesz to jeszcze zrobić.
Tak samo jak sprzedajesz auto to informujesz ubezpieczenie. Ja kiedyś dostałem zwrot części ubezpieczenia, bo kupujący wypowiedział umowę.
A po co w ogóle cokolwiek robiłeś z tym OC? Polisa poprzedniego właściciela jest ważna do końca okresu.
Na Ciebie przechodzi tylko obowiązek oplacenia drugiej raty.