Tutaj jesteś:
Społeczność
»
Blogi
»
Blog kierowcy autre2003
»
Obróbka zdjęć, HDR, poprawa jakości, warto czy też nie?
Wpis w blogu użytkownika
autre2003
Dodano: 13 lat temu
Blog odwiedzono 3298 razy
Data wydarzenia: 11.12.2011
Obróbka zdjęć, HDR, poprawa jakości, warto czy też nie?
Kategoria: inne
Jak pewnie większość z Was już wie, wiele z moich zdjęć poddawanych jest cyfrowej obróbce zanim trafi na aWc. Nie używam do tego Photoshopa, gdyż to zbyt drogi jak dla mnie program, który nie jest mi w dodatku potrzebny, jest to program raczej dla agencji reklamowych, drukarni choć te częściej korzystają z Corela i profesjonalnych fotografów.
Dlaczego obrabiam zdjęcia?
Większość fotek robię komórką z aparatem 2MP bez możliwości doświetlenia z bardzo kiepską optyką, dużą część obrabiam w darmowym programie GIMP poprawiając jedynie ostrość, kontrast, czasem oświetlenie, niektóre zdjęcia poddaje obróbce HDR lub bardziej zaawansowanej obróbce w GIMPie. To takie moje hobby, wiem że wielu z was jest przeciwnikami obróbki nikogo nie zamierzam przekonywać aby zaczął, chciałbym jednak poznać za i przeciw użytkowników portalu , na którym spędzam ostatnio sporo czasu.
Ja uważam że skoro aparat jest kiepski a jakość zdjęcia marna lepiej je poprawić cyfrowo, oczywiście z g..... bata nie ukręcisz jak to mówią, całkiem słusznie i cudów się nie zrobi, można jednak osiągnąć moim zdaniem przyzwoity efekt jeśli chodzi o czytelność zdjęcia.
Dlaczego komórka?
Mam dwa aparaty – jeden córki zwykły kompakt którego jakość również pozostawia wiele do życzenia a zdjęcia są na poziomie wielu telefonów komórkowych z dobrej klasy optyką, a drugi mój Fuji – ten robi całkiem niezłe zdjęcia choć szału nie ma, ale nie stać mnie na lustrzankę dla zabawy, jest jednak to aparat z oddzielnym obiektywem, a więc dość duży i ciężki w porównaniu z komórką czy kompaktem w dodatku trzeba ładować aku, więc zwykle gdy chcę zrobić zdjęcie nie mam go przy sobie.
Wielu z was twierdzi, że nie powinno się obrabiać zdjęć bo liczy się moment zrobienia zdjęcia, sposób ujęcia, ale przecież obróbka tego nie zmienia, dopiero fotomontaż zmienia ujęcie, obróbka ma na celu poprawić jakość która nie jest zależna od ujęcia tylko od klasy aparatu (choć w obecnych czasach mimo iż używa się bardzo drogiego sprzętu, profesjonalne zdjęcia i tak oddaje się obróbce cyfrowej)
Poniżej kilka zdjęć w oryginale, po poprawie jakości, w HDR i … o tym później .
Ciekaw jestem waszych opinii, które zdjęcia wam się podobają a które nie i dlaczego?
PS: Nie jestem profesjonalistą, to moje hobby, jednak jak macie jakieś pytania piszcie na prv jak będę mógł to pomogę.
Najnowsze blogi
Auto do kasacji? W Łodzi zrobisz to szybko i bez stresu! Sprawdź szczegóły na stronie.
https://auto-szrot-kasacja-pojazdow.pl/lodzkie/lodz
Dodano: 16 dni temu, przez niki129
Miałem sprzedać Audi ale jakoś było mi żal tamtego auta wystawiłem równolegle na sprzedaż forda. Ogłoszenie wisiało 3 tygodnie, pierwszy telefon, oglądający finalnie auto sprzedane. ...
8
komentarzy
Dodano: 24 dni temu, przez darek-k
Objaw był taki że auto raz opadało, sam tył, i podczas podnoszenia w pewnej chwili jak z procy do góry poszedł, usterka się pogłębiała, że już nawet podczas jazdy potrafił wystrzelić do ...
5
komentarzy
Marki społeczności
Szukaj znajomych
W tym przypadku jak i w większości dziedzin naszego życia najlepsze jest dążenie do doskonałości przez szukanie antycznego mitycznego "złotego środka"
A zatem szukajmy
Do autre2003: Ładowarka - np. BC700 a jak za drogo to jakąkolwiek procesorową 4 kanałową - taka ładuje każdy akumulator indywidualnie. Daje to istotne korzyści w dłuższej perspektywie.
Z kompaktowych cyfrówek jest taka marka na C którą nawet tanią można brać niemal w ciemno. Marki na B, K, P...c, S...g itp. a nawet N (szanowane jako lustrzanki) w miarę możliwości sugeruję omijać łukiem o szerokości zależnej od inicjału marki
Niektóre rzeczywiście potrafią robić zdjęcia gorsze niż komórki...
Zrobiłem eksperyment z pierwszym zdjęciem - Shadows/Highlights z Photoshopa w 5 sekund odratowało to zdjęcie znacznie lepiej niż narzędzia których tu użyłeś. Pewnie można zrobić dużo więcej, ja korzystam z ułamka możliwości tego programu.
Tu masz próbkę możliwości: http://www.adobetutorialz.com/articles/829/1/Shadow-Highlight-inside-Photoshop-CS-part-1
A pecetowy OFFICE PICTURE MANAGER nawinął mi się jakoś przypadkiem. I jedyną bardzo przydatną opcją (oprócz przycinania) jest zmiana nasycenia kolorów. Zamazywanie "blach" na fotce załatwiam w Paincie
Tylko lepiej nie używać czułości >400 ISO ze względu na szumy matrycy Fuji.
Photoshop jest nieoceniony, jeśli nie znajdziesz jakiegoś godnego substytutu to okrojone wersje dołączano kiedyś do skanerów i tabletów - może tak jest do zdobycia? Nawet stare wersje jak 6 czy 7 z lat 2000-2002 to wspaniałe narzędzia.
Jaki model tego drugiego aparatu? Jeśli zasilanie inne niż AA to nie daj się nabrać na gigantyczne chińskie pojemności rodem z Alledrogo.
A
warto warto warto
target=_blank rel=nofollow>http://imageshack.us/photo/my-images/829/ice070310.jpg" alt=""/>/
I jak widać dobrze na tym wyszły!
Zgadzam się: fotka nr5 i chyba ostatnia też!
HDR z komórki - Tym bardziej NIE!
Pozdro
1. Robisz trzy foty aparatem i z tego składasz HDR, a nie pseudo HDR, który zrobi za Ciebie program z jednej foty, ponieważ jak prześwietlisz fotkę lub nie doświetlisz (czarna - żadnych szczegółów), to tak naprawdę taki pseudo HDR nic nie pomoże.
2. Umiarkowany HDR, a nie ekstremalny (chyba, że taki projekt)
Zwróciłabym uwagę jeszcze na zwiększenie rozpiętości tonalnej (poziomy).