Wpis w blogu użytkownika
mechanik11
Dodano: 12 lat temu
Blog odwiedzono 2528 razy
Data wydarzenia: 19.03.2012
Zużywanie olejów silnikowych
Kategoria: inne
W dużym zakresie lepkość oleju zmienia się pod wpływem powstawania związków o większym ciężarze cząsteczkowym, jak też wskutek ścinania oraz wskutek rozcieńczenia paliwem. Zewnętrznymi objawami starzenia się oleju są zmiany jego zabarwienia (silne ściemnienie), zwiększenie lub zmniejszenie lepkości (zależnie od stopnia ścięcia i stopnia rozcieńczenia paliwem), charakterystyczny zapach spalin i benzyny oraz zawartości ciemnych, skoksowanych osadów. Jedną z głównych przyczyn pogarszania się jakości oleju w czasie eksploatacji jest jego utlenianie. Oleje utleniają się wskutek działania tlenu zawartego w powietrzu. Tlen łatwo reaguje z pewnymi składnikami oleju, dając w pierwszej fazie utleniania nadtlenki, które są związkami nietrwałymi i szybko się rozkładają. W dalszych fazach procesu utleniania powstaje wiele innych związków, jak: kwasy, żywice, asfalteny, karbeny, karboidy itp.
Charakter tworzących się produktów i intensywność reakcji utleniania zależą od składu chemicznego oleju, od czasu stykania się jego z powietrzem oraz od temperatury. Duży wpływ na przebieg procesu utleniania wywiera też ciśnienie i katalityczne oddziaływanie metali. Zasadniczym jednak czynnikiem decydującym o zapoczątkowaniu procesu utleniania jest temperatura. W miarę podwyższania się temperatury szybkość reakcji utleniania znacznie się zwiększa. Na przykład w normalnych warunkach atmosferycznych oleje mineralne praktycznie nie utleniają się. O ile w temperaturze do 300ºC występują tylko reakcje utleniania, to w wyższej temperaturze następuje rozkład termiczny oleju połączony z koksowaniem i spalaniem oraz intensywnym osadzaniem się osadów węglowych. Jeżeli temperatura oleju przez dłuższy okres czasu jest wyższa niż 150ºC, to można się spodziewać, że występują w smarowanym silniku wszystkie ujemne zjawiska związane z intensywnym starzeniem się oleju. W czasie utleniania oleju tworzą się różne nowe substancje szkodliwie wpływające na pracę silnika spalinowego. Spośród produktów utleniania bardzo niebezpieczne działanie wykazują kwasy organiczne, które w sprzyjających warunkach korodują części silnika. Poza kwasami, w oleju powstaje wiele innych produktów utleniania, które w nim się nie rozpuszczają i w postaci osadów gromadzą się na częściach silnika lub krążą wraz z olejem w układzie smarowania. Osady te osadzając się w przewodach olejowych utrudniają przepływ oleju i odprowadzenie ciepła. Jednym z objawów utleniania się oleju jest zwiększenie się jego lepkości, wywołane powstawaniem nowych typów węglowodorów o większym ciężarze cząsteczkowym.
W smarowanym silniku olej często styka się z powietrzem. Otaczające nas powietrze nigdy nie jest czyste, zawiera pył, kurz, dym i inne zanieczyszczenia. Podczas smarowania silnika do oleju przedostaje się również paliwo i produkty jego spalania oraz cząstki metalu startego z współpracujących części silnika. Do układu smarowania może przedostawać się też para wodna. Powstająca woda miesza się z produktami utleniania oleju, tworząc trwałą, nierozpuszczalną emulsję, tzw. szlam. Szlam osadza się w misce olejowej, zatyka siatki filtrujące i utrudnia przepływ oleju.
Innym szkodliwym zanieczyszczeniem, przedostającym się do oleju z przedmuchanymi z komory spalania gazami, są cząstki koksu pochodzące z niepełnego spalania paliwa.
Najnowsze blogi
Auto do kasacji? W Łodzi zrobisz to szybko i bez stresu! Sprawdź szczegóły na stronie.
https://auto-szrot-kasacja-pojazdow.pl/lodzkie/lodz
Dodano: 16 dni temu, przez niki129
Miałem sprzedać Audi ale jakoś było mi żal tamtego auta wystawiłem równolegle na sprzedaż forda. Ogłoszenie wisiało 3 tygodnie, pierwszy telefon, oglądający finalnie auto sprzedane. ...
8
komentarzy
Dodano: 24 dni temu, przez darek-k
Objaw był taki że auto raz opadało, sam tył, i podczas podnoszenia w pewnej chwili jak z procy do góry poszedł, usterka się pogłębiała, że już nawet podczas jazdy potrafił wystrzelić do ...
5
komentarzy
Marki społeczności
Aktualnie online
Szukaj znajomych